Новите таленти беа центар на вниманието со иновативните колекции на Модниот Викенд Скопје

Скопскиот моден викенд го заврши своето 27-мо издание, оставајќи зад себе ехо од трансформативни дискусии, еклектични дизајни и иновативни одржливи концепти.

Тридневниот настан, сместен во неконвенционалeн, и необично адаптиран амбиент  на комплексот Урбан Гарден – Голден Арт, беше епицентар на иновативна мода и на значаен дијалог, позиционирајќи го Скопје како потврден претходник во промовирањето на свесната мода во регионот.

Скала е единствената Школа којашто традиционлано седма година по ред, се претставува со студентите од Академијата за моден дизајн.

► Медиумите за Скала напишаа:

Новите таленти беа центар на вниманието со иновативните колекции на студентите по моден дизајн од школата СКАЛА (поранешно „Џолев и уметности“), со поддршка на Фондацијата Божиновски. Овие свежи лица на модната сцена го покажаа своето разбирање за одржливата мода, испорачувајќи дизајни кои предизвикуваат размислување и кои ја балансираат естетиката со одговорноста.

Fashion Weekend Skopje од година на година ја негува и зајакнува соработката со Скала, изложувајќи го талентот на студенти од Академијата за моден дизајн.

Оваа година учество заземаа: Тиана Јовиќ, Михаела Штерјова, Орце Наумовски, Симона Николовска, Слоботка Трендова, Снежана Ефкоска, Велика Лешева и Маја Матлијоска, под менторство и експертиза на Александар Ношпал и Никола Булески, ќе ги претстават нивните визионерски колекции во концептуална ревија.

Нивните извонредни креации се потрвда дека модата и дизајнот во Македонија ги чека блескава иднина!

Тиана Јовиќ // колекција: “Supernova”
Михаела Штерјова // колекција: “STREETS”
Орце Наумовски // колекција: “CXXXXXBER”
Симона Николовска // колекција: “Successful move”
Слоботка Трендова // колекција: “Leggero- Light”
Снежана Ефкоска // колекција: “Pure Dream”
Велика Лешева // колекција: “DIVERSO”
Маја Матлијоска: // колекција: “IMPACT” and “CALDERON”

Покрај учеството на новата генерација студенти, учество зазема и нашата алумни студентка Мирјата Јосифовска, позната по своите одржливи капи изработени од етички, рециклирани и природни материјали, како и менторот по терорија и историја на дизајн Никола Узуновски, кој беше дел од јавната дебата на тема „Улогата на заедницата во свесниот дизајн“.